Ohlédnutí za rokem 2023

Je 31. prosince 2023 a já se rozhodl, že po letech konečně sepíšu i své review uplynulého roku. Tak jako to dělají mí přátelé a známí. Odkazy na jejich shrnutí najdete pod článkem. Využiji k tomu konečně doménu shane.cz, kterou jsem si dlouho syslil a zatím jsem pro ní neměl využití, tak doufám, že alespoň pár článků do roka se zde objeví. Především z oborů které zajímají mě a které se nehodí ani na náš travel blog o cestování s dětmi birdies.cz ani na web o metodě BLW, neboli podávání příkrmů miminkům jidlodotlapky.cz.

Když si čtu shrnutí některých kolegů, tak si říkám, že se nemám čím tak exklusivním blýsknout. Ale co, já jsem rád, že jsem ve zdraví přežil další rok i když to bylo náročné.

Kolaudace

Podařilo se mi zkolaudovat dům a tímto bych považoval rok 2023 za úspěšně dovršený. 🙂 Ne vážně. Byla to věc, která mě občas budila ze spaní a celkově mě psychicky zatěžovala. Sice máme na baráku stále množství nedodělků, ale ty se postupně taky podaří dokončit, podle toho jak finance dovolí.

Zajímavé bylo, že to nakonec nebylo tak hrozné, jak jsem si představoval. Takže příště, přesně ve stylu výborné knihy “Snězte tu žábu!” od Briana Tracyho. Nepříjemné věci udělej jako první.

Náš dům - slamák

Práce

Začátek roku jsem pokračoval ve Srovnejto.cz. Kde jsem měl pomoci se spuštěním globálního affiliate programu. Bohužel firma si neprocházela šťastným obdobím a co jsem slyšel od bývalých kolegů, stále se to asi nezlepšilo.

Každopádně atmosféra ve firmě nebyla moc příjemná a po výpovědích, které dostali i vysoce postavení manažeři jsme se domluvili, že moje cesta zde končí. Je to škoda, mohl to být zajímavý projekt na české affil scéně. Bohužel tak to občas dopadá, když firmu se start-up duchem získá klasická korporace a najme klasické korporátní managery.

No, ale bylo to k něčemu dobré, poznal jsem pár nových skvělých lidí a zase se něco naučil. A hlavně mě to nakonec přivedlo do firmy GTSAlive, která má na starost ISIC v ČR a několika dalších zemích. Zde se starám o portfolio webů a je to opět super nová zkušenost. Ve firmě je skvělá atmosféra, lidé si navzájem pomáhají a celkově je tu duch vzájemné spolupráce.

Vánoční večírek v The Pop-up Praha

Aktuálně je pro mě nové téma, kterému se věnuji prozkoumávání tzv. headless CMS. Takže oproti klasickému WordPressu je to zase něco jiného (i když i WP umí headless). Konkrétně se zabývám opne source řešením Strapi a snažím se proniknout do tajů tohoto šikovného nástroje. Hodně mi v tom pomáhá ChatGPT, kde jsem si vytvořil agenta “Strapi mentora”, který mi výrazně pomáhá.

Affiliate management

Po odmlce jsem se rozhodl opět trošku věnovat affiliate managementu. Takže jsem nabral a aktuálně spouštíme affiliate program pro Wellmall.cz a Wellmall.sk. Díky Zdeňku za doporučení. A ještě mám rozjednaného jednoho velkého klienta, kterého zatím nebudu zveřejňovat. Tím mám zatím stop stav a za půl roku uvidím, jak se podaří programy rozjet a zda bude prostor pro případně dalšího klienta.

Další projekty

Většinu webů jsem osekal, nebo je nechal na pospas algoritmům bez větší péče. Jednak na to nebyl čas a jednak ani chuť. Jedinou výjimkou je náš cestovní blog Birdies.cz. Kterému, byť je to stále pidi web podařilo meziročně vyrůst na dvojnásobek návštěvnosti.

S čím bojuji je hlavně čas a také monetizace. Ale nabral jsem pár inspirací mimo jiné i od Lukáše z Loudavymkrokem.cz či ze zahraničních webů jako je SantoriniDave.com, TheBrokeBackpacker.com a dalších. Takže zatím nemá smysl sdílet nějaké výdělky, protože to jsou opravdu jen drobné.

Neustále bojuji se Shiny Object Syndrome a dá mi to hodně práce udržet se a zase se bezhlavě vrhnout do nového projektu čti webu.

Cestování

S naším blogem souvisí i cestování. Letos se nám podařilo vyrazit do vysněných Dolomit. Jsou to opravdu nádherné hory. Chápu, že to přitahuje tolik turistů, což je hlavní nevýhoda této oblasti. Druhou nevýhodou jsou Italové. 🙂 Jsme spíše turisti, kteří dodržují pravidla, jako je noční klid, snažíme se nebýt moc hluční a jezdit podle předpisů. Což je vše co Italové nedělají. Proto možná máme raději Rakousko, než Itálii, byť i ona poskytuje množství nádherných míst k prozkoumávání.

Tre Cime v Dolomitech (IT)

Udělali jsme si také zajížďku do Bolzana, ukázat dětem “ledového muže” Ötziho, kterého našli nedaleko v Alpách. Pro ty kdo nevědí, jde o člověka zabitého někdy před 5 tisíci lety v nadmořské výšce 3210 m. Díky ledu a dalším okolnostem se dochoval do dnešní doby.

Muzeum Ötzi v Bolzánku (IT)

Pak jsme se ještě jeli podívat na přehradu Vajont, do které se v 60. letech sesunula hora a vytvořila tak vlnu tsunami vysokou přes 200 metrů. Kompletně smetla vše co se nacházelo pod ní a ještě po mnoha kilometrech, kde se řeka vlévá do moře, zvedla hladinu řeky o několik metrů. Je zvláštní pocit vidět na jedné straně 200 metrů vysokou přehradu a na druhé straně místo vody zasypaný prostor. Podél cesty od parkoviště pak vlají “tibetské” vlajčičky. Každá vlajčička představuje jeden zmařený dětský život. Neskutečně silný a smutný zážitek. Důsledek lidské pýchy v celé své syrové podobě.

Vlaječky na paměť dětských obětí katastrofy přehrady Vajont (IT)

Dále jsme navštívili Stubai poblíž Innsbrucku, což jsou také nádherné hory. A výhled z Top of Tyrol nad Stubaiským ledovcem je něco úchvatného. Škoda jen, že už jsme nestihli navštívit ledovou jeskyni pod tímto ledovcem, protože vlivem globálního oteplování už zčásti roztála a není bezpečno se v ní pohybovat.

Vyhlídka Top of Tyrol (AUT)

Z kratších výletů jsme se podívali do Saského Švýcarska konkrétně na plavbu lodičkou v Obere Schleuse. A zjistili jsme, že se do této oblasti musíme vydat znovu a pořádně to zde prozkoumat. Je zde velké množství krásných a zajímavých míst. A to včetně Drážďan, Königstainu a Bastei. Cestou domů jsme se na chvilku zastavili i v Českém Švýcarsku, ukázat dětem, jak to vypadá, když shoří les. Bylo zvláštní projíždět tou “měsíční” krajinou. Ale pozitivní bylo vidět, jak si příroda i s takovou katastrofou hravě poradí, když ji necháme být a množství nových rašících stromků a kapradin zářili ve svitu zapadajícího slunce jak smaragdy z mateční horniny. Co mě naopak otrávilo jsou ceny (parkování i v restauracích) a všudypřítomný turistický patos, kterého se Hřensko snad nikdy nezbaví. Díky tomu ani nemám chuť do této části NP jet znovu.

Lego

Začátkem roku jsem měl představu, že budu tvořit web o Legu. No, úspěšně jsem to odprokrastinoval, až jsem se dostal do stavu, kdy jsem se rozhodl, že Lego pro mě bude stále jen koníček a zábava, nikoliv práce.

Letos jsem se konečně dostal k postavení setu Ferris Wheel (10247), z roku 2015 a který mi ležel na půdě. Je to opravdu impozantní set. K narozeninám jsem dostal NASA Space Shuttle Discovery (10283), který jsem si přál. Je to taky pořádný macek a krásně doplňuje mou LSC, neboli Lego Space Collection, jak tomu říkám. A HST (Hubble Space Telescope) je krásný i kdyby vyšel jako samostatný set.

Nejvíce Lega se u nás doma objevilo opět na Vánoce. 🙂 Ženě jsem nadělil obří set Hogwarts Castle (71043) a těším se, až ho jednou postaví. Budeme ještě muset vyřešit kam ho následně umístíme. Míst kam doma dát Lego dost razantně ubývá. Já jsem dostal nedávno vydaný, nádherný set Concorde (10318), pro který si budu muset nechat na 3D tiskárně vytisknout držák na stěnu. Protože na klasickou poličku se nevejde.

Děti dostali od Ježíška taky Lego. Mladší, který má sen, že jednou bude výzkumník na Antarktidě a bude zkoumat tučňáky dostal obří loď Arctic Explorer Ship (60368), která se krásně doplňuje s Ocean Exploration Ship (60266), kterou máme už z dřívějška. Starší syn si pak přál Passenger Airplane (60367), což je zajímavé letadlo. Problém má ale s motory, které jsou obří a na křídlech jsou přichyceni jen jedním plate a při sebemenším drknutí odpadávají. Takže je lepší si hrát s letadlem bez těch motorů.

Společně pak ještě dostali nákladní vlak Freight Train (60336), který nám doplňuje sbírku dvou osobních vlaků. Je to moc krásný set. Jen je zde špatně řešená část na podvozku lokomotivy, které jsou přichyceny jen na dva study a rády odpadávají, takže už za těch pár dní jsem to opravoval nesčetněkrát.

Těším se, až si postavím Concorde, pak sem dám nějaké fotky ze stavby. A uvidíme co za novinky přinese v Legou rok 2024. Osobně se mi líbí Natural History Museum (10326) a těším se zda vyjde The Botanical Garden v rámci Lego Ideas.

Zdraví

Zdravotně jsem se tento rok držel vcelku dobře. Jediné s čím se potýkám je astma, takže si budu muset časem pořídit nějaké antialergické povlečení a možná i čističku vzduchu. Koukám na tebe Lukáši do nanoSPACE. 🙂

Horší to bylo s dodržováním zdravého životního stylu. Takže se mi nepodařilo zhubnout. V roce 24 to ale musím zlomit. Pokukuji po zajímavém projektu Zeleznakoule.cz.

Díky skvělé komunitě on-line podnikatelů na Slacku máme na Strava běžecko/pěší výzvu. Začalo to na 1000 km za rok. Letos to už bylo 2 tis. km a obávám se, že díky jednomu běhavkovi to příští rok bude 3 tis km. 🙂 Já se letos dostal stěží na 130 km. Takže do příštího roku si dávám za cíl dostat se alespoň co nejblíže k té tisícovce km.

Další co jsem léta zanedbával byl spánek, takže i ten bych rád zlepšil a méně ponocoval. Přijde mi, že nedostatek kvalitního spánku a vyhoření, se kterým jsem se v průběhu roku také potýkal spolu dost souvisí.

Přání pro rok 2024

Klasická předsevzetí si nedávám. Spíše přání. Tak tedy stručně

 • aby žena našla co nejdříve práci jako tester a zlepšila se nám tak finanční i časová situace
 • aby se nám opět podařilo zdvojnásobit návštěvnost na blogu birdies.cz a zlepšit monetizaci
 • abych zhubl a ušel/uběhl alespoň 1000 km za rok
 • abychom se opět podívali někam po Evropě (Slovinsko, Rakousko, Itálie)
 • vyrazit se syny alespoň jednou na klasický čundr s přespáním pod širákem, nebo převisem (v Brdech, Kokořínsku, nebo na Českolipsku), pokud máte děti a chtěli byste se přidat, tak se mi ozvěte a můžeme se domluvit na společném čundru
 • úspěšně rozjet affiliate programy klientům
 • nové auto (nějaké MPV, abychom se do něj všichni vešli)
 • a hlavně, abychom byli všichni zdraví a plní elánu do dalšího objevování
 • více využít AI pro práci a využit jejich výhod

Výroční reporty přátel a kolegů z on-line

3 Komentáře

 1. Ahoj, našel jsem své jméno na několika místech v tvém shrnutí 😅 S BLW se vám nejspíš během roku ozveme, bude to pro nás aktuální. 😊

  Ohledně astmatu bych se porozhlédl po příčinách, lůžkoviny nemusí nutně pomoci, pokud to není alergie na prach / roztoče – aby to nebyla zbytečná investice.

 2. Díky Lukáši, určitě, pokud budete chtít praktikovat metodu BLW, tak se určitě ozvěte. 🙂

  Souhlasím a díky. Příčinu jsem zatím neobjevil. Už jako malý kluk jsem měl alergie. Takže se mi to po letech vrátilo. Příčiny budou dost pravděpodobně kombinace psychické a špatná životospráva v kombinaci se stresem. Od té doby, co jsme začali stavět dům, se moje životospráva a stres dost zhoršil. Tak doufám, že dostatek spánku a pohybu a v kombinaci se zdravou stravou mi dost pomůžou. A lůžkoviny a čističky vzduchu beru jako bonus, který může jenom pomoci.

 3. Myslím, že Google nám teď všem pomáhá se Shiny Object Syndrome. Přijde mi, že po tom posledním updatu je opravdu mnohem těžší se ve vyhledávání prosadit s něčím novým. Mám plno stránek na svém ENG webu, kde je obsah mnohem kvalitnější než u konkurence, ale vepředu jsou prostě pořád weby, který fungují mnoho let a mají nějakou autoritu, nebo značku kvality v očích Googlu. Pro mě je to tak jeden z hlavních důvodů, proč zůstat jen u jednoho nebo dvou webů, držet si je roky postupně si získávat stejnou označení autority v očích Googlu a být tak před novou konkurencí, která je možná lepší a roste rychleji, ale je prostě moc fresh na to, aby byla v SERP.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *